0 (532) 764 24 18

Sosyal Medyada Biz}

Çelik Silo Hibe

Çelik Silo Hibe

Çelik Silo Yapımına Devletten %50 (yüzde elli) Katkı!

Sizin silonuzu projelendirerek kuralım. Harcadığınızın yarısını devlet karşılasın….

Unutmayın Son Başvuru Tarihi 29 Aralık 2016 dır. (Yeni Başvuru Haziran 2017 tarihinde açıklanacaktır.) Bizi arayın.

Çelik Silo tesis kurulumu

Makine ekipmanların alınması ve montajı

Yerleşim planlama projeleri

Kapatise projelendirme

Çelik Silo yapımı için %50 Hibe Desteği almak,

Çelik Silo Hibesi Almak İçin ya da

Diğer Hibelerden Faydalanmak İçin Hemen Bize Ulaşın >>>>>>>>>>>

konik tabanlı çelik silo yapımları

düz tabanlı çelik silo yapımları

Silo Nedir?

Silo yüksek miktarda tahılların korunduğu, saklandığı veya depolandığı yapılardır. Kullanacak işletmenin büyüklüğüne göre inşa edilmektedir. Bu sayede büyük miktarlardaki tahıllar ekşitilerek saklanmaktadır. Ekşitme işlemleri sayesinde tahıllar bozulmadan uzun süre saklanabilmektedir. Silo nedir? Özel teknikler kullanılarak yapılmış, silindir biçiminde yüksek çelik bir yapıdan oluşmaktadır. Özellikle buğday, mısır gibi bakliyatların saklanmasında büyük önem taşıyan çelik silolar küçük-dar bir alanda alanda binlerce tonluk ürünün uzun süre bozulmadan korunmasını gerçekleştirmektedir. Çelik silolara depolanan ürünler bir yıl süresince tarladan yeni hasat edilmiş gibi muhafaza edilebilmektedir. 300-350 metrekarelik bir siloda 6 bin tonluk ürün rahatça depolanabilirken ürünün bayatlaması engelleniyor ve kanserojen madde oluşmasınında önüne geçilmektedir. Ürünleri yağmurda ıslanmaktan korur, sıcakta ısınmaktan korur ve bitlenmesini engeller uzak ortamda korunan ürünler aylar sonra ilk günkü tazeliğiyle tüketiciye arzedilebilmektedir.

Silonun Tarihçesi

İlk silolar Avrupa’da XIX. yüzyılın ikinci yarısında inşa edilmeye başlanmıştır. İlk etaplarda bunlar toprakta açılan kuyulardan ibarettir. 1873’te bir Amerikalı toprak yüzeyinin üzerinde silo yapmayı denemiştir. Yaptığı bu silo dört köşe bir yapıdadır. Ama köşeli olması silonun tam doldurulmasına engel olmaktaydı. Bunun üzerine daha geliştirilerek silolar silindir biçiminde yapılmaya başlandı. Bu gelişmeyle birlikte yeni nesil silo teknolojisinin önü de açılmış oldu.

Siloya Tahıl Nasıl Doldurulur?

Siloya konulacak olan tahıl, ya emici bir düzenle ya da taşıyıcı bir düzenle silo tepesine kadar yükseltilir. Siloya buradan yani yularıdan doldurulur. Kapaklar dereceli olarak tasarlanmıştır. Bununla birlikte yukarıdan aşağıya doğru birçok kapak bulunmaktadır. Boşaltma işlemleri en üst kapaktan başlayarak yapılmaya başlanır. Siloların en önemli faydası tahılların gerektiği gibi havalanmasını ve asit düzenini sağlayarak depo ömrünü uzatmaktır. Eğer silodaki mevcut tahılda gerektiği kadar asit laktik ve fermantasyona elverişli karbonhidrat bulunursa herhangi bir bozulma ve mayalanma olmaz. Asitlenme değeri siloda saklanacak tahılların korunmasında faydalı bir etken olduğu için gerektiği zaman saklanacak maddenin cinsine göre silolara asit ilave edilebilmektedir. Eğer ilave edilirse ilave edilen asidin silonun her tarafına eşit şekilde yayılması sağlanır. Mısır gibi bitkiler saplarıyla birlikte hasat edildikten sonra silolarda ekşitilerek depolanabilmektedir. Tahılların depolandığı silolar, taşıma ve yükleme kolaylığı düşünülerek genellikle liman yada demiryolları yakınlarında bulunmaktadır. Çelik silolar yer altında veya yer üstünde olmak üzere uygun bir materyallerden imal edilmektedirler. Tahıl siloları sıcaklığı ve rutubeti ayarlanabilen silolardır. Silolara doldurma işlemi tepe düzeyinden yapılmaktadır. Silodan tahıl alınırken konulacak bölme kapağı açılır ve en üst bölmeden doldurma başlamaktadır. Silo kapakları yukarından aşağıya doğru derecelenerek tasarlanmıştır. Bu ölçek düzeyine göre istenen miktarlarda tahıl boşaltılabilir ve dolum tamamlanınca kapaklar kapatılır. Siloların en önemli özelliği, içerisinde bulunan ürünle dışarıdaki hava ve nem arasında tam bir izolasyon sağlayarak koruma vazifesi görmektedir. Silolar kullanım amaçlarına göre dizayn edilirler ve yapılırlar.

28 Ekim 2016
3.048 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Hibe Destekleri