0 (532) 764 24 18

Sosyal Medyada Biz}

Damızlık Koç Teke Yetiştiriciliğine %50 Devlet Hibe Desteği

Damızlık Koç Teke Yetiştiriciliğine %50 Devlet Hibe Desteği

Damızlık Koç Teke Yetiştiriciliği Yatırımları Yapana Devletten %50 Hibe Desteği Sağlanacak

Birliklerce kurulacak veya kapasitesi artırılacak işletmelerden ilk 500 (beşyüz) baş damızlık koç teke alımının desteklenmesinden sonraki takip eden yıllarda koç-teke hibesinin devam edip etmeyeceği bütçe imkanları dahilinde Bakanlıkça belirlenir.

 

Hibe Desteği Hangi İlleri Kapsamaktadır?

İnşaat yatırımı ile kurulacak bu işletmelerden damızlık koç-teke alımı alan yetiştiriciler için hibe desteklemeleri
Ağrı
Antalya
Afyonkarahisar
Balıkesir
Batman
Bingöl
Bursa
Çanakkale
Diyarbakır
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Hakkari
Iğdır
Karaman
Kahramanmaraş
Kırıkkale
Kırklareli
Konya
Mardin
Mersin
Siirt
Sivas
Şanlıurfa
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Uşak
Ordu
Van

Destekleme Konuları ve Hibe Oranları Nelerdir?

Yatırım Konuları                             Uygulanacak Hibe Oranı(%)

İNŞAAT                                                     Yeni inşaat yapımı, rehabilitasyon ve kapasite artırımı, %50 Hibe Desteği

HAYVAN ALIMI                                     Damızlık koç-teke alımı %50 Hibe Destekleri

MAKİNE ALET-EKİPMAN ALIMI   Gübre sıyırıcı, yem kırma, karma ve dağıtma %50 Hibe oranı

Yatırımda Alt ve Üst Sınırlar Varmıdır?

Kurulacak işletmelerden yetiştiriciler, her 50 baş anaç hayvana kadar bir baş koç-teke olmak üzere en fazla 5 baş koç-teke alabilir ve destekleme hibesinden bir kez yararlandırılır. Birliklerce kurulacak veya kapasitesi artırılacak işletmelerden ilk 500 (beşyüz) baş damızlık koç teke alımının desteklenmesinden sonraki takip eden yıllarda koç-teke hibesinin devam edip etmeyeceği bütçe imkanları dahilinde Bakanlıkça belirlenir.

Birlik tarafından kurulacak işletme 500 baş kapasiteye sahip damızlık koç-teke üretimine yönelik ağıl olmalıdır. Birliğe ait damızlık üretimi için mevcut bir işletmenin bulunması durumunda bu işletmenin kapasitesi 500 başa sahip olacak şekilde artırılabilir, 500 başın üzerindeki kapasiteye sahip işletmeler için yalnızca 500 başlık bölümü için rehabilitasyon yatırımları desteklenir.

Yatırım alternatifleri:

ALTERNATİF 1 (Yeni yatırım *) ———– İnşaat yapımı – Ağıl yapımı, gübre çukuru, yem deposu, silaj çukuru inşaatları – Makina, alet ve ekipmanlar(gübre sıyırıcı, yem kırma, karma ve dağıtma)

ALTERNATİF 2 (Faal Ağıl var) ———– Kapasite Artırımı / Rehabilitasyon – Ağıl Kapasite Artırımı / Rehabilitasyon Gübre çukuru, yem deposu, silaj çukuru inşaatları veya bunlardan herhangi biri -Makina, alet ve ekipmanlar(gübre sıyırıcı, yem kırma, karma ve dağıtma)

ALTERNATİF 3 (Faal Ağıl var) ———– Makina, alet ve ekipmanlar – Gübre sıyırıcı, yem kırma, karma ve dağıtma

ALTERNATİF 4 (Faal Ağıl var) ———– Kapasite Artırımı / Rehabilitasyon – Ağıl Kapasite Artırımı / Rehabilitasyon Gübre çukuru, yem deposu, silaj çukuru inşaatları veya bunlardan herhangi biri

Not: Biyogüvenlik tedbirleri uyarınca kapı önlerinde dezenfeksiyon alanı ve gübre çukuru zorunludur.

(*) Yeni yatırım projelerinde iki yatırım konusunda da başvuru yapılması zorunludur.

 

Desteklemeden Yararlanmak İçin

Hibe programı için projesi onaylanan ve projesinde belirtilen süresi içinde yatırımını tamamlayan birlikler hibe desteğinden bir kez yararlandırılırlar.

Yeni inşaat veya rehabilitasyon ile kapasite artışı yapacak birliklerin belirtilen hibe desteklemesinden yararlanması için il müdürlüğüne 500 baş damızlık koç- teke yetiştirip karar kapsamında hayvan alımı yapacak yetiştiricilere satışını yapacağına dair taahhütnameyi verir.

Her birlik, proje konularından sadece bir defa hibe desteğinden yararlanabilir.

Koç-teke alımı desteklemesinden birlikler yararlanamaz.

Birliklerce kurulacak işletmelerden hayvan alımı yapacak birlik üyesi yetiştiriciler, sadece o ildeki işletmeleri için koç-teke alımı yapabilirler.

 

Başvurunu Süresi Ne Kadar? Ne Zaman Başlıyor Ne Zaman Bitiyor?

Yeni inşaat veya rehabilitasyon inşaatı yaptıracak olan birlikler, başvuruda aranacak belge ve bilgiler  ile birlikte 2017 yılı için 15 Mayıs – 15 Haziran tarihleri arasında yatırımın yapılacağı yerin bulunduğu İl Müdürlüğüne başvururlar. 2018-2019 yılları için başvuru zamanı projenin uygulanacağı iller belirlendikten sonra açıklanacaktır.
Yetiştiriciler kurulacak işletmelerden damızlık koç teke alımı için başvuruları il müdürlüklerine yaparlar. Başvuru sürecini il müdürlükleri belirler. İl Müdürlükleri, Bakanlığın nihai onayından sonra hak sahibi yetiştirici listelerini il birliğine bildirir.

Hibe Programına Kimler Başvuru Yapabilir

Kararda belirtilen hayvan alımı dışındaki yatırım konularını gerçekleştirmek üzere belirlenen illerdeki Birlikler, hayvan alımı için ise o ildeki birliğe üye, anaç hayvanları Türkvet veri tabanına kayıtlı olan gerçek veya tüzel kişiler başvuruda bulunabilir.

Yetiştiriciler,  her 50 baş anaç koyun- keçi için 1 baş koç/ teke olmak üzere en fazla beş baş koç-tekeye başvurabilir.

Hibe Programından Yararlanmak İçin Başvuruda Bulunacak Gerçek ve Tüzel Kişilerde Aranacak Şartlar

 1. Başvuru yapacak birliklerin merkez birliğine üye olması,
 2. Yeni işletme kuracak veya rehabilitasyon ile kapasite artırımı için başvuracak birliklerden damızlık koç-teke yetiştireceğine dair taahhütname,
 3. Yatırımcılar kredi ve vergi teşviklerinden yararlanabilirler.
 4. Kararname kapsamındaki desteklere başvuru yapan Birliklerin, uygulamaların gerçekleştirilmesi konularında yetkili kurul ve/veya organlarından karar alması gerekmektedir.

Desteklemeden Yararlanamayacak Olanlar

 1. Kamu kurum ve kuruluşları, bunların vakıf, birlik ve benzeri teşekkülleri ile bunların içinde bulunduğu ortaklıkları ve kamu görevlileri,
 2. Kanuni takipte vergi borcu ve Sosyal Güvenlik Kurumuna prim borcu olan birlikler, (SGK prim borcu Damızlık alımlarında istenmeyecektir). Tahsil Genel Tebliği hükümleri uyarınca tahsil dairelerinin verdiği bilgi kapsamına giren alacak türlerinin toplam tutarının 5000 lirayı aşmaması halinde borcun bulunmadığı kabul edilerek gerekli ödemeler yapılabilecektir.
 3. 5488 sayılı Tarım Kanunu’nun 23 üncü maddesi hükümleri uygulananlar, (İl Müdürlüklerince ÇKS sisteminden sorgulama yapılır)
 4. Birlik mevzuatı kapsamında dağılma sebepleri oluşan mahkeme kararları ile kesinleşmiş borcu olan ve icra takibi başlatılan birlikler,
 5. FETÖ/PDY ve diğer terör örgütleriyle bağlantısı olan/hüküm giyen/hakkında soruşturma açılanlar,
 6. Yüz kızartıcı suçlardan hüküm giyenler/hakkında soruşturma açılanlar,
 7. 1. 2. maddeleri için birliklerden taahhütname kapsamında beyan, 3. ve 4. maddeleri için hayvan alımı yapacak yetiştiricilerden belge istenir.

 

16 Mayıs 2017
1.227 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Hibe Destekleri